Get Adobe Flash player

Chorują głównie owce, rzadziej bydło, kozy, wielbłądy jednogarbne i dzikie przeżuwacze.

W Polsce choroba bywa nazywana także pryszczycą rzekomą. W obrazie klinicznym na pierwszy plan wyłania się: zasinienie języka, wrzodziejące zapalenie błon śluzowych jamy ustnej, nosowej oraz przewodu pokarmowego.

Czynnikiem chorobotwórczym jest wirus (Orbivirus z rodziny Reoviridae).

Infekcja szerzy się przy udziale owadów kłujących (kuczmany, rodzaj Culicoides). Źródło zakażenia może stanowić także krew i nasienie.

Według OIE Polska pozostaje krajem wolnym od choroby niebieskiego języka (listopad 2006).

Występowanie: obszary leżące w pasie ograniczonym równoleżnikami 40°N and 35°S (Afryka, obie Ameryki, Australia, południowa Azja, oceania, niektóre kraje Europy południowej, a ostatnio także północno-zachodniej).

W diagnostyce różnicowej uwzględnia się zwłaszcza pryszczycę, co jest szczególnie istotne z punktu widzenia epizootycznego i lekarsko-weterynaryjnego.

źródło: http://pl.wikipedia.org

b_200_150_16777215_00_images_ibb_ibb2.jpg

KOMUNIKAT
POWIATOWEGO LEKARZA WETERYNARII  W CHODZIEŻY

z dnia 13 marca 2020 R.

Szanowni Państwo. Z uwagi na zagrożenie związane z rozprzestrzenianiem się koronowirusa, zwracam się z apelem, aby ograniczyć bezpośrednie wizyty w Inspektoracie w Chodzieży. Zachęcamy wszystkich klientów, aby wszelkie sprawy dotyczące tut. urzędu w miarę możliwości załatwiali za pośrednictwem skrzynki e –PUAP, poczty tradycyjnej, elektronicznej lub telefonicznie. Wszelkie dane kontaktowe są dostępne pod adresem: http://piw-chodziez.pl oraz dokumenty do pobrania dostępne są w zakładce dokumenty do pobrania.

Profil zaufany e-Puap można założyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej oraz na stronie https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany.